Przejdź do treści

W związku z ogłoszeniem czerwonej strefy na terenie całego kraju tegoroczna akcja czytelnicza Czytaj PL odbędzie się za pośrednictwem Internetu. Już po raz drugi nasza szkoła będzie uczestniczyć w tej akcji. Na stronie Biblioteki znajdziecie plakat z kodem QR. W celu uczestniczenia w akcji i możliwości dostępu do 12 bestsellerów w formie ebooków i audiobooków należy pobrać na smartfon aplikację Woblink ze sklepu Play lub App store oraz aplikację do skanowania kodów QR, zarejestrować się na platformie Woblink i zeskanować kod z plakatu. Poniżej znajdziecie listę książek wraz z notą wydawniczą udostępnionych dla Was za darmo w tym roku.

Osoby, które chciałyby promować akcję wśród swoich rówieśników i chciałyby zostać ambasadorami akcji mogą zgłosić się i wypełnić formularz na stronie:

Ambasador akcji Czytaj PL

PLAKAT Z KODEM QR DO ZESKANOWANIA WAŻNY OD 2 DO 30 LISTOPADA 2020

KSIĄŻKI Z NOTĄ WYDAWNICZĄ DOSTĘPNE W TEGOROCZNEJ EDYCJI CZYTAJ PL

Karolina Macios "Czarne morze"

"Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Dar, który bywa również przekleństwem. Dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Podczas rodzinnego spaceru po gdyńskim klifie dzieje się coś, co powoduje, że Joanna z mężem postanawiają szybko wrócić do domu, do Wrocławia. W drodze powrotnej ulegają wypadkowi samochodowemu. Joanna budzi się w szpitalu z diagnozą: wstrząśnienie mózgu i związane z nim zaniki pamięci. W domu nie zastaje pięcioletniej córki. Dziecko jest podobno u teściów, czemu przeczą pozostawione w pokoju Mileny rzeczy. Joanna traci kontakt z rzeczywistością – wspomnienia z odległej przeszłości mieszają się z wydarzeniami ostatnich dni – i rozpaczliwie próbuje wypełnić luki w pamięci, a przede wszystkim odzyskać dziecko. Co się stało na klifie? Gdzie jest córka Joanny? Jaką rolę w tej historii odgrywa powracające wspomnienie czarnej mętnej wody? Odpowiedź na te pytania okaże się dużo bardziej przerażająca niż wspomnienia traumatycznych wydarzeń obcych ludzi, które przeniknęły do świata Joanny."

Remigiusz Mróz "Głosy z zaświatów"

Polski mistrz kryminałów, Remigiusz Mróz, prezentuje kolejną swoją książkę pod tytułem „Głosy z zaświatów”, która jest kontynuacją losów patomorfologa Seweryna Zaorskiego. Z jakim problemem tym razem przyjdzie mierzyć się bohaterowi i czy rozwikła on tajemnicę zgonów małych dzieci? Remigiusz Mróz ponownie wprowadza czytelnika w świat Seweryna Zaorskiego, który z racji wykonywanego zawodu patomorfologa na co dzień ma do czynienia ze zwłokami. Trzyma nerwy na wodzy i traktuje swoją pracę bezosobowo, ale nie potrafi, pomimo wielu lat doświadczenia w zawodzie, przejść obojętnie nad ciałami dzieci, które coraz częściej trafiają do zakładu patomorfologii w Żeromicach. Wraz z Sewerynem zaczniesz zastanawiać się, czy zgony te rzeczywiście mogą być dziełem przypadku? Wykluczone. Ciała ofiar, jakie bada Zaorski, nie wskazują, że śmierć dzieci była podejrzana, jednak intuicja i Tobie, i bohaterowi zacznie podpowiadać, że musi kryć się za nimi coś więcej. Zaorski postanawia ujawnić prawdę, jakakolwiek by ona nie była.

Mariusz Szczygieł "Nie ma"

Jeśli miałeś okazję czytać książki Mariusza Szczygła, to sprawdź również pozycję „Nie ma”, która odbiega formą od jego poprzednich dzieł. Autor wyszedł poza wcześniejsze schematy i zaproponował coś zupełnie nowego. O czym mowa? Esej i reportaż w jednym – a to nie jedyne zaskoczenie. Mariusz Szczygieł połączył esej z reportażem, napisał opowieść w formie tabeli, a także użył niekonwencjonalnego zabiegu artystycznego, opowiadając historię za pomocą niemal pustej kartki, na której widnieją jedynie skrawki tekstu. Jego książka jest urozmaicona do tego stopnia, że z zaskoczeniem będziesz odkrywał, co czeka Cię na kolejnej kartce. Czy skupiając się tylko na formie przekazania pewnych idei autor nie zatracił tego, co najważniejsze – sensownej, ciekawej i niosącej za sobą określone wartości treści? Nic podobnego. Czego właściwie „Nie ma”? Już sam tytuł książki Mariusza Szczygła jest intrygujący. Zastanawiasz się, co autor miał na myśli? Zawsze przecież czegoś lub kogoś może brakować. Ta nieobecność stała się osią zainteresowania w kolejnych rozmowach, jakie prowadził twórca dzieła. Dowiedz się, czego brakuje jego ojcu, izraelskiej pisarce, czeskiej poetce oraz czego nie mają ukraiński żołnierz i polska księgowa.

Dominika Słowik "Zimowla"

Druga książka w dorobku Dominiki Słowik musiała zmierzyć się z fenomenalną, debiutancką powieścią autorki „Atlas: Doppelganger”. Akcja „Zimowli” osadzona jest w Dolinie Zmornickiej, w niewielkim miasteczku, w którym poszukiwacze skarbów i tajemnic z pewnością nie mogą się nudzić. Miasteczko naznaczone zostało śmiercią w momencie wyłowienia z tamtejszego jeziora ciała. Krok po kroku mieszkańcy doświadczają kolejnych nadnaturalnych zjawisk. Twoją ciekawość z pewnością wzbudzą dziwactwa, jakie cechują bohaterów, np. spacery nago po ulicy jednej z mieszkanek czy tresowanie roju pszczół przez pszczelarza. W miasteczku nic nie jest oczywiste. Jednocześnie, o ile nie dzieje się nic dziwnego, to mieszkańcy Doliny Zmornickiej rzucają się w wir poszukiwań skarbu. Czym on miałby być? Autorka książki „Zimowla” pisze, że jest on ukryty za tajemniczymi drzwiami. Czy bohaterom uda się je otworzyć? Co za nimi znajdą i czy rzeczywiście warto podejmować ryzyko i poszukiwać skarbu? „Zimowla” to niepokojąca powieść, która przedstawia wynaturzoną, pełną tajemnic i zagadek rzeczywistość. Jeśli gustujesz w takim gatunku, sięgnij po lekturę i sprawdź, co jeszcze może się zdarzyć w miasteczku.

Robert Małecki "Zadra"

Wraz z głównym bohaterem książki Roberta Małeckiego „Zadra”, Bernardem Grossem, rozwikłaj zagadkę zniknięcia przed szesnastu laty pary studentów. Autor wprowadzi Cię w świat tajemniczych wydarzeń, które rozegrały się wiele lat temu. Teraz policja znajduje kości i ślady wskazujące na zbrodnię. Kto ją popełnił i czy sprawa zaginionych studentów w końcu zostanie rozwikłana? Robert Małecki uczynił głównym bohaterem powieści „Zadra” policjanta z doświadczeniem, Bernarda Grossa. To postać o bezkompromisowym charakterze, prawa, pracowita, która odznacza się niebywałym talentem śledczym. W życiu zawodowym Gross radzi sobie znakomicie, ale zobaczysz, że jego życie prywatne już tak perfekcyjnie nie wygląda. Policjant podejmuje się trudnego zadania wyjaśnienia sprawy sprzed lat. Jego doświadczenie i intuicja ułatwiają mu odkrycie tajemnic związanych z zaginięciem dwójki studentów. Udaje się do lasu pod Chełmem, w Grodnie, gdzie odnaleziono kości. Do czego doprowadzą Grossa istniejące ślady? Mroczny kryminał Małeckiego i trzymająca w napięciu książka „Zadra” sprawi, że będziesz miał ciarki na plecach, kiedy odkryjesz, jak doszło do zaginięcia dwójki młodych ludzi. Będzie drążył, aż odkryje przykrą prawdę. Spróbuj z nim rozwikłać zagadkę.

Jakub Ćwiek "Topiel"

Pod koniec lipca 1997 roku ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na pomoc powodzianom, dokonują makabrycznego znaleziska w korycie wciąż wezbranej rzeki. Na ułamanym, zanurzonym w wodzie drzewie wiszą zwłoki nastolatka poszukiwanego od blisko dwóch tygodni. Niespełna miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – właśnie rozpoczynają się wakacje. I zupełnie nie przeszkadza im, że wolne dni skąpane są w strugach deszczu, a meteorolodzy alarmują o powodziowym zagrożeniu. Są pewni, że to będzie ich lato! Trzy dni później właśnie w Głuchołazach, maleńkiej mieścinie przy samej polsko-czeskiej granicy rozpoczyna się katastrofa zapamiętana jako Powódź Stulecia. To ona i wywołana nią lawina zdarzeń doprowadzi chłopców najpierw do wyjątkowego odkrycia, a następnie do śmierci jednego z chłopców. Którego? "Topiel" to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu "Stranger Things" i "To" Stephena Kinga.

Snaer Magnason Andri "O czasie i o wodzie"

Książka łącząca esej z reportażem, osobistą historię ze staro-islandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej. Czas to przeszłość, ale i przyszłość, w której będziemy żyli w pamięci naszych dzieci i wnuków. Woda – topniejące islandzkie i himalajskie lodowce, coraz bardziej zakwaszone oceany. Chcąc zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej relacji z naturą, autor proponuje nowy język, który przemówi do naszej wyobraźni i uczuć. Wciąga nas w czułą, intymną opowieść – pisze o swojej babci, pionierce turystyki lodowcowej, która w 1947 roku z samolotu obserwowała erupcję wulkanu Hekla, o dziadku, który operował wynalazcę bomby jądrowej, o wuju, który uratował od wyginięcia pewien gatunek krokodyli, i o swojej córce, która będzie mogła znać ludzi żyjących łącznie w ciągu 260 lat. Z morza tych niezwykłych opowieści wyłania się obraz pięknego, ginącego na naszych oczach świata, który wciąż jeszcze możemy ocalić.

Wojciech Drewniak "Historia bez cenzury"

I śmieszno, i straszno, czyli PRL bez cenzury. Ostrzeżenie! Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować. "Historia bez Cenzury" powraca! Jeśli myślicie, że rozładowana bateria w smartfonie to problem, przeczytajcie, jak hardcore’owo mieli Wasi rodzice! Komuniści mówili im, co mają robić i myśleć. Co więc robili? No właśnie, i tak nie było nic do roboty. Na wakacje nie wyjedziesz, jeśli tata nie wylosował talonu, by móc kupić malucha. W domu nuda – dwa kanały w telewizji i na każdym kłamią. Czasem bajka – o misiach, zającach, Rumcajsach, no błagam! Na ulicach agenci SB i milicja z pałami. Kolejki po wszystko, a w sklepach pusto. To o co chodzi?! Czemu tak wiele osób wspomina Polskę Ludową z łezką w oku?! Przeczytaj, to zrozumiesz.

Jakub Małecki "Horyzont"

Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont. Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap. Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem. Nowa książka Jakuba Małeckiego to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. O konfrontacji z zadrą – własną i cudzą. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie.

Stefanie Stahl "Kochaj najlepiej, jak potrafisz!"

Związek pomiędzy dwojgiem ludzi powinien opierać się na miłości, ale i wzajemnym zrozumieniu, szacunku, wyrozumiałości. Taka relacja jest sztuką kompromisu, do którego obie strony powinny dążyć. Jeśli jesteś w związku lub chcesz w przyszłości móc go stworzyć, sięgnij po książkę Stefanie Stahl pod tytułem „Kochaj najlepiej, jak potrafisz! O sztuce bycia razem”, a dowiesz się, jak sprawić, że przez lata będziecie trwać przy swoim boku. Czego potrzebuje Twoja ukochana? Jakie potrzeby ma Twoja druga połówka? Czasem trudno zrozumieć płeć przeciwną. Wzajemne zrozumienie i bycie otwartym względem siebie to jedne z elementów trwałego, szczęśliwego związku. Wydaje Ci się, że nie potrafisz stworzyć perfekcyjnej więzi ze swoją drugą połówką? Zastanów się, czy rzeczywiście musi tak być. Życie to nie bajka - nie powinniśmy oczekiwać tego, że wszystko będzie idealne, a życie będzie usłane różami. Liczenie na rycerza na białym koniu czy na księżniczkę o zjawiskowej urodzie z góry skazane jest na niepowodzenie. Weź sprawy w swoje ręce, znajdź miłość i kochaj tak, jak sam chciałbyś być kochany! Z pomocą poradnika Stefanie Stahl to naprawdę możliwe!