Przejdź do treści

NOWOJORSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Artykułem o Nowojorskiej Bibliotece Publicznej chciałabym zapoczątkować cykl prezentacji o najciekawszych, najbardziej znanych i największych bibliotekach na świecie. The New York Public Library  to jedna z największych bibliotek publicznych na świecie oraz jedna z najważniejszych bibliotek naukowych w Stanach Zjednoczonych.

Historia powstania tej biblioteki sięga końca XIX w. kiedy gubernator Samuel J. Tilden przekazał większość swojego majątku na założenie bezpłatnej biblioteki i czytelni w Nowym Jorku. 23 maja 1895 roku podpisano projekt połączenia tego funduszu z dwiema istniejącymi bibliotekami: Biblioteką Astora oraz Biblioteką Lennoxa. W ten sposób powstała Nowojorska Biblioteka Publiczna.

W 1901 roku Andrew Carnegie przekazał miastu darowiznę, dzięki której powstało 39 oddziałów bibliotecznych na terenie całego miasta. W 1900 roku rozpoczęto prace nad budową gmachu głównego, którego projekt przygotował pierwszy dyrektor biblioteki John Shaw Billings. Uroczyste otwarcie nowego gmachu odbyło się 23 maja 1911 roku.

Obecnie system Nowojorskiej Biblioteki Publicznej tworzą cztery biblioteki naukowo-badawcze, których zbiorów nie można wypożyczać, 4 wypożyczalnie, biblioteka dla osób niepełnosprawnych i 92 dzielnicowych oddziałów bibliotecznych. Dostęp do zbiorów jest powszechny i bezpłatny.

Zbiory biblioteki to ponad 56 milionów książek, e-booków, DVD oraz kolekcje starych druków, wśród których znajdziemy szkic Deklaracji Niepodległości pisany przez Thomasa Jeffersona, jedną z kopii Biblii Gutenberga oraz rękopisy, manuskrypty, listy, dzieła takich pisarzy jak William Szekspir, James Baldwin, Charles Dickens i in.

Chciałabym zwrócić uwagę jednakże na zbiory cyfrowe, do tych bowiem możemy mieć dostęp i my. Kolekcje cyfrowe to ponad 900 000 obiektów, które znajdują się w domenie publicznej i można z nich swobodnie korzystać. Zbiory cyfrowe można przeglądać według kolekcji, działów i obiektów tutaj: Kolekcje cyfrowe Nowojorskiej Biblioteki Publicznej.

Do najciekawszych kolekcji z dziedziny literatury zaliczyć można kolekcję średniowiecznych i renesansowych manuskryptów oraz kolekcję literatury angielskiej i amerykańskiej Berga. Kolekcja prasy międzynarodowej zawiera również artykuły dotyczące polskiego podziemia jak i sytuacji Polski w czasie II wojny światowej. Więcej informacji o dostępie do katalogu można znaleźć tutaj: Kolekcja prasy międzynarodowej.

Oprócz udostępniania zbiorów Nowojorska Biblioteka Publiczna organizuje mnóstwo akcji i wydarzeń zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Są to akcje związane z aktualnymi wydarzeniami w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym, jak np. zbliżający się Holocaust Remembrance Day. Organizuje plebiscyt najlepszych książek w danym roku i rekomenduje książki, które warto przeczytać.

Najpopularniejsze książki 2021 roku

Biblioteka wspomaga także edukację i zdalne nauczanie. Naukowcom oferuje dostęp do cennych źródeł, wsparcie i konsultacje w prowadzonej pracy badawczej, programy naukowe oraz czytelnie.

Każdy z nas może skorzystać ze zbiorów cyfrowych Nowojorskiej Biblioteki Publicznej wypełniając formularz o cyfrową kartę biblioteczną – link. Karta daje także dostęp do ponad 300 000 e-booków, które można czytać w aplikacji SimplyE.

Zapraszam do zapoznania się ze zbiorami biblioteki poprzez obejrzenie poniższych filmów opublikowanych na kanale Nowojorskiej Biblioteki Publicznej na Youtube. Wirtualne zwiedzanie tej biblioteki jest też możliwe poprzez darmową aplikację Bloomberg Connects, gdzie można zobaczyć między innymi Polonsky exhibition i najcenniejsze zbiory Nowojorskiej Biblioteki Publicznej: Polonsky Exhibition of the New York Public Library Treasures

Film o architekturze gmachu głównego Nowojorskiej Biblioteki Publicznej