W roku 2022 patronują nam Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki, Romantyzm Polski, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz, Bruno Schulz. Rok 2022 jest również Rokiem Botaniki, o czym pisałam w jednym z poprzednich wpisów.
Z tej okazji ogłaszam konkurs „Patroni roku 2022”, którego celem jest ich upamiętnienie, popularyzacja źródeł na ich temat dostępnych w Bibliotece Szkolnej, rozwijanie czytelnictwa oraz Waszych umiejętności i kreatywności. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie pracy (do wyboru: esej, rozprawka, inna forma literacka, praca plastyczna, fotografia, praca w technice cyfrowej, dowolna forma audiowizualna) na temat wybranego Patrona wraz z bibliografią i oświadczeniem o przeniesieniu praw autorskich do 10 grudnia 2022 r. W przygotowaniu pracy należy wykorzystać chociaż jedno źródło z Biblioteki Szkolnej. Myślę, że osobowości patronów są tak bogate, a ich zasługi dla rozwoju życia kulturalnego, społecznego i politycznego tak wielkie, że nie będzie problemem znaleźć coś inspirującego dla każdego z Was. Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy następujące tematy:
Józef Wybicki – marzyciel, czy racjonalista? Oceń szanse Polaków na niepodległość.
Ignacy Łukasiewicz – twórca światowego przemysłu naftowego. Oceń wkład Polaków w światową myśl technologiczną w XIX wieku.
Rola autorytetów w życiu człowieka (rozpatrz na podstawie wybranej postaci: Władysław Bartoszewski lub Bronisław Geremek).
Prace oceni jury w składzie:
pani Beata Jakubowska
pani Elżbieta Sadowska
pani Jolanta Tulibacka,
według następujących kryteriów:
zgodność z tematem konkursu
kryterium merytoryczne, zapoznanie się ze źródłami, wiedza, którą uczeń z nich uzyskał i przekazuje innym za pośrednictwem swojej pracy
pomysłowość, atrakcyjność opracowania
poprawność językowa i stylistyczna
poprawność wybranej formy przekazu
estetyka pracy
poprawność załączonej bibliografii