Niepodległość w zbiorach Biblioteki Szkolnej

Z okazji Święta Niepodległości w czytelni można obejrzeć książki nawiązujące do dnia 11 listopada 1918 r., które znajdują się w zbiorach biblioteki. Jednym z elementów wystawy jest film dokumentalny „Niepodległość”, który powstał w 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Film pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. Historia prezentowana w filmie rozpoczyna się podczas I wojny światowej, pokazuje walkę Polaków o granice – powstanie wielkopolskie i powstania śląskie, wojnę polsko-bolszewicką, plebiscyty i wojnę dyplomatyczną. Możemy zobaczyć nie tylko czas budowy nowego państwa, ale także ówczesne życie społeczne, gospodarcze i kulturalne. Film „Niepodległość” powstał dzięki odnalezieniu doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które nie były dotychczas publikowane, a dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Zapraszam do odwiedzenia wystawy i korzystania z tych zbiorów!