Przejdź do treści

"Archiwalny powrót do przeszłości"

18 listopada 2022 r. uczniowie klasy 3D i 3B uczestniczyli w zajęciach w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Pani Monika Mossakowska-Biało opowiedziała młodzieży o tym, co gromadzą, jaką pełnią funkcję oraz kto korzysta z Archiwów Państwowych. Zapoznała młodzież także ze strukturą Archiwów Państwowych oraz z najciekawszymi projektami.

Jednym z nich jest „Archiwalny Fotoplastikon online”. Jest to wirtualna odsłona cyklu wystaw „Archiwalny Fotoplastikon”, który w latach 2018-2019 cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas jego dwóch edycji w dziewięciu miastach – Warszawie, Zamościu, Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku – zagościł stylowy mobilny fotoplastikon, w którym w technice stereoskopowej prezentowane były archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców, pochodzące ze zbiorów NAC i innych Archiwów Państwowych.

Wirtualna edycja Fotoplastikonu pozwala nam cieszyć się trójwymiarowymi zdjęciami z kolejnych lokalizacji, bez jakichkolwiek ograniczeń! Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, a zrealizowała je Fundacja Koncept Kultura i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

W poniższym materiale filmowym „Archiwalny Fotoplastikon Online” wzbija się w przestworza, by przelecieć nad Toruniem czasów II RP. Z perspektywy balonowego kosza obejrzymy panoramę miasta zatrzymaną w archiwalnych kadrach. Przedstawiają one mało znane oblicza dawnego Torunia, kojarzonego dotąd przede wszystkim jako miasto Kopernika i piernika. Tymczasem był on w dwudziestoleciu międzywojennym bardzo ważnym ośrodkiem polskiego baloniarstwa – tak sportowego jak i wojskowego. Fotograficzne kolaże, animacja, kolor i muzyka ożywiają oryginalne fotografie z epoki, pochodzące z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu. To tylko jeden z przykładów na wykorzystanie materiałów archiwalnych i zaawansowanej techniki cyfrowej.

MS Piłsudski - ukryta historia

Innym przykładem na połączenie historii, materiałów archiwalnych i techniki cyfrowej jest projekt „MS Piłsudski – ukryta historia”, który powstał także w wyniku współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Fundacji Koncept Kultura.

Podczas niezapomnianego wirtualnego rejsu po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski” zanurzymy się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski i zatonął w niewyjaśnionych okolicznościach.

MS Piłsudski – wirtualna opowieść – link

Na koniec pani Monika Mossakowska-Biało zaprosiła nas do częstszego odwiedzania NAC, które ma do zaoferowania młodzieży licealnej również inne niezwykle interesujące zajęcia oraz przekazała do Biblioteki Szkolnej następujące publikacje NAC:

Brąkowska K., Karolewski Ł., Pułkownik Józef Hartman, Warszawa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, 2018, ISBN 978-83-927590-8-9.

100×100 Sto zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Warszawa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, 2018, ISBN 978-83-927590-7-2.

Stolica Rassalskiego, Warszawa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, 2021, ISBN 978-83-948118-1-5.

Niepodległa Poddębskiego, Warszawa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, 2017, ISBN 978-83927590-9-6.