Przejdź do treści

"TWÓJ EVEREST"

Każdy człowiek w swoim życiu ma jakąś górę do pokonania. Chce osiągnąć jakiś cel, zdać egzamin, rozwiązać problem, odnieść sukces. W tym, jak zdobyć swój Mount Everest, może Wam pomóc inspirujące spotkanie z panem Piotrem Cieszewskim. O tym jak, gdzie, kiedy i dlaczego przeczytacie poniżej…

W bieżącym semestrze w Bibliotece Szkolnej realizowany jest projekt „Czytamy i dyskutujemy… o ważnych dla nastolatków sprawach” we współpracy i finansowany przez Fundację Civis Polonus. Pisałam o nim w poście z 15 marca 2023 r., który znajdziecie w aktualnościach. W ramach realizacji projektu na początku semestru zostały przeprowadzone ankiety wśród uczniów, z których wynika, że najważniejszymi tematami i pytaniami, które nurtują naszą młodzież jest przyszłość, wybór drogi życiowej, relacje międzyludzkie, samoakceptacja i odniesienie sukcesu w życiu. W realizację projektu zaangażowali się uczniowie z klasy 1A: Natalia Szymczak, Natalia Przybylska, Tosia Wypych, Ida Borawska, Ania Jurewicz, Bartek Rajewski, Maks Gąszczak, Bruno Campbell, Antoni Gładysz i Paweł Mrozek. Na podstawie wyników ankiety zdecydowali się zaprosić pana Piotra Cieszewskiego, aby na przykładzie swojej drogi zawodowej i doświadczeń opowiedział młodzieży o roli motywacji i o tym, co jest potrzebne, aby realizować swoje cele w życiu i odnieść sukces.

Pan Piotr Cieszewski przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora oddziałów w korporacji budowlanej Skanska i kierował dużymi projektami budowlanymi, jak np. budową obwodnicy. Był także ekspertem w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie jest trenerem przywództwa i wykładowcą na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Politechnice Białostockiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także prowadzi szkolenia w firmach i urzędach. Jest zdobywcą Mount Everestu, maratończykiem i taternikiem z zamiłowania. Pełni także rolę Ambasadora Szlachetnej Paczki oraz Fundacji Ronalda McDonalda.

Doświadczenia, które zyskał podczas pracy w korporacji, osiągnięcia i doświadczenia w zdobywaniu górskich szczytów, w tym Mount Everestu oraz umiejętność przekazu sprawią, że spotkanie z nim zatytułowane „Twój Everest” będzie na pewno interesujące i inspirujące dla Was.

Więcej informacji o naszym gościu znajdziecie tutaj:

www.piotrcieszewski.com

„Obawa przed przegraną doprowadzi cię na szczyt” – materiał TVN24

www.tvn24.pl

www.national-geographic.pl

www.zyciepisanegorami.pl

Pan Piotr Cieszewski spotka się z młodzieżą klas 1A, 1F, 2C i 3A w piątek 26 maja 2023 r. o godz. 11.00 w auli. 

Serdecznie zapraszamy!

RELACJA ZE SPOTKANIA

Pan Piotr Cieszewski opowiadając o swojej wyprawie w Himalaje oprócz tego, jak wygląda zdobycie najwyższej góry świata – Mount Everestu, poruszył wiele istotnych kwestii, które mogą mieć zastosowanie w wielu sferach życia w dzisiejszych czasach.

Nawiązując do tego, co go zainspirowało do podjęcia takiego wyzwania, opowiedział o tradycjach rodzinnych, kiedy już jako 5-letni chłopiec wszedł z dziadkiem na Kasprowy Wierch. Wspomniał, jak ogromną rolę w jego życiu odegrała książka „Zdobywcy Mount Everestu”, którą podarował mu jego ojciec, a która towarzyszyła mu w jego wyprawie w 2013 roku. Nie zważając na dodatkowe obciążenie zabrał ją po to, aby porównywać drogę pierwszych zdobywców i swoją w 2013 roku, a symbolika tej książki sprawiła, że nie zrezygnował ze zdobycia szczytu mimo ogromnego zmęczenia w jednym z najtrudniejszych momentów. Wspomniał o roli mądrych liderów, którzy w odpowiednim momencie potrafią zmobilizować człowieka do osiągnięcia celu, który sobie wyznaczył.

Opowiedział o swoich przygotowaniach – tych fizycznych, praktycznych, jak i o zdobywaniu innych szczytów na różnych kontynentach. Na spotkanie przyniósł swój strój z wyprawy, aby pokazać młodzieży jak należy przygotować się do przebywania przez dwa miesiące w ekstremalnych warunkach. Porównał strój himalaistów dzisiaj i kiedyś, kiedy nie było takich możliwości ochrony przed mrozem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Podkreślił, że w wyprawie przydaje się wiedza z biologii, fizyki, geografii, matematyki i ta zaczerpnięta z innych książek oraz sprawność fizyczna.

Swoją opowieść o zdobywaniu kolejnych etapów wyprawy podparł barwnymi fotografiami, które pokazały piękno i siłę natury. Wymaga ona od człowieka nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także ogromnej motywacji, wytrzymałości, siły woli, walki ze swoimi słabościami, wiedzy i współdziałania w zespole. Opowiedział także, jak członkowie wyprawy radzą sobie z codziennymi sprawami, takimi jak odżywianie i higiena na ekstremalnych wysokościach.

W ostatniej części spotkania młodzież mogła zadawać pytania. Pojawiło się mnóstwo interesujących pytań, na które pan Piotr z chęcią i wyczerpująco odpowiadał.

Spotkanie było na pewno bardzo inspirujące i upłynęło w miłej atmosferze. Nie zabrakło momentów emocjonalnych, podekscytowania i wzruszenia. Pan Piotr podziękował za tę szczególną atmosferę uczestnikom i za to, że byli „prawdziwie obecni” – wsłuchani w tę interesującą opowieść o przekraczaniu ludzkich granic. Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami, wspólnymi zdjęciami i podziękowaniami od organizatorów.

Mamy nadzieję, że pan Piotr odwiedzi mury naszej szkoły jeszcze nieraz.

Fundacja Civis Polonus, która sfinansowała spotkanie z panem Piotrem Cieszewskim, prosi uczniów uczestniczących w spotkaniu o wypełnienie poniższej ankiety:

ANKIETA – kliknij, aby wypełnić