Przejdź do treści
Previous slide
Next slide

Czytajmy razem "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Już po raz piąty nasze liceum dołącza do Narodowego Czytania, akcji społecznej zainicjowanej w 2012 roku, której celem jest propagowanie klasyki literatury narodowej poprzez wspólne czytanie fragmentów najbardziej reprezentatywnych i aktualnych dzieł pisarzy polskich. W tym roku będziemy wspólnie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – powieść, która została wybrana ze względu na swoje patriotyczne przesłanie – tak aktualne dzisiaj w obliczu rosyjskiej agresji.

To napisane barwnym językiem dzieło przemawia do nas nie tylko nawiązaniem do walk narodowowyzwoleńczych, ale także pięknymi opisami przyrody, obyczajów i tradycji Polaków oraz pozytywistycznej pracy u podstaw.

Narodowe Czytanie w naszej szkole zostało zaplanowane na 11 września, ale potrwa do końca przyszłego tygodnia na lekcjach języka polskiego i na innych przedmiotach.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji, która ma zespolić nasze myśli i emocje w tak ważnym momencie życia społeczno-politycznego jakim jest czas, który obecnie przeżywamy.

Fragment dla klas I (PDF, 174 KB)

Fragment dla klas II (PDF, 246 KB)

Fragment dla klas III-IV (PDF, 207 KB)