23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten stał się świętem książki blisko 100 lat temu. Pomysł zrodził się w Katalonii i święto zaczęto obchodzić po raz pierwszy w 1926 roku z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andres. Dlaczego wybrano 23 kwietnia? Ten właśnie dzień jest dniem urodzin lub śmierci najbardziej znanych pisarzy, wybitnych autorów arcydzieł literatury światowej takich, jak: Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Vladimir Nabokov i in. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku, a UNESCO ustanowiło 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich” w 1995 roku. Oprócz promocji czytelnictwa 23 kwietnia jest także dniem edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Zdecydowano, że przypominanie czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł jest równie ważne jak czytanie.
„Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlających wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji między ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach.” (UNESCO)
Równolegle UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotowało najlepszy program promujący czytelnictwo. W tym roku tytuł ten przypadł miastu Strasburg. Decyzję tę pani Audrey Azoulay, Dyrektor Generalny UNESCO, komentuje tak:
„W niepewnych czasach wiele osób szuka w książkach schronienia i źródła marzeń. Rzeczywiście, książki mają tę wyjątkową zdolność, aby dać nam rozrywkę, jak i wiedzę. Dlatego też musimy zapewnić każdemu dostęp do wiedzy i refleksji poprzez książki i czytanie. Z tego również powodu co roku UNESCO nadaje tytuł światowej stolicy książki. Po Guadalajarze w 2022 r. i Akrze w 2023 r. mam przyjemność ogłosić, że Światową Stolicą Książki w roku 2024 będzie Strasburg.”
UNESCO i Komitet Doradczy Światowej Stolicy Książki były pod wrażeniem wyraźnego skoncentrowania się Strasburga na czytelnictwie, które miało na celu sprostanie wyzwaniom związanym z napięciami społecznymi i zmianami klimatycznymi, w ramach programów takich jak „Czytanie dla planety”. Miasto to w swoich działaniach podkreśla, że książki zachęcają do debaty i dyskusji na temat problemów środowiskowych i wiedzy naukowej, koncentrując się na młodych ludziach, których te zmiany najbardziej dotyczą. Strasburg został także doceniony za swoje dziedzictwo literackie i zorganizowane działania promujące wiele dyscyplin artystycznych, od muzyki – po teatr i ilustrację. Miasto ma duże doświadczenie w organizacji wydarzeń o charakterze zewnętrznym i na dużą skalę.
Strasburg, jako dwudzieste czwarte miasto noszące ten tytuł od 2001 r., plasuje się po Madrycie (2001), Aleksandrii (2002), New Delhi (2003), Antwerpii (2004), Montrealu (2005), Turynie (2006), Bogocie (2007), Amsterdamie (2008), Bejrucie (2009), Lublanie (2010), Buenos Aires (2011), Erewaniu (2012), Bangkoku (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocławiu (2016), Conakry ( 2017), Atenach (2018), Szardży (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajarze (2022) i Akrze (2023).