Przejdź do treści

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten stał się świętem książki blisko 100 lat temu. Pomysł zrodził się w Katalonii i święto zaczęto obchodzić po raz pierwszy w 1926 roku z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andres. Dlaczego wybrano 23 kwietnia? Ten właśnie dzień jest dniem urodzin lub śmierci najbardziej znanych pisarzy, wybitnych autorów arcydzieł literatury światowej takich, jak: Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Vladimir Nabokov i in. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku, a UNESCO ustanowiło 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich” w 1995 roku. Oprócz promocji czytelnictwa 23 kwietnia jest także dniem edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Zdecydowano, że przypominanie czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł jest równie ważne jak czytanie.

Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlających wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji między ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach.” (UNESCO)

Równolegle UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotowało najlepszy program promujący czytelnictwo. W tym roku tytuł ten przypadł miastu Strasburg. Decyzję tę pani Audrey Azoulay, Dyrektor Generalny UNESCO, komentuje tak:

„W niepewnych czasach wiele osób szuka w książkach schronienia i źródła marzeń. Rzeczywiście, książki mają tę wyjątkową zdolność, aby dać nam rozrywkę, jak i wiedzę. Dlatego też musimy zapewnić każdemu dostęp do wiedzy i refleksji poprzez książki i czytanie. Z tego również powodu co roku UNESCO nadaje tytuł światowej stolicy książki. Po Guadalajarze w 2022 r. i Akrze w 2023 r. mam przyjemność ogłosić, że Światową Stolicą Książki w roku 2024 będzie Strasburg.”

UNESCO i Komitet Doradczy Światowej Stolicy Książki były pod wrażeniem wyraźnego skoncentrowania się Strasburga na czytelnictwie, które miało na celu sprostanie wyzwaniom związanym z napięciami społecznymi i zmianami klimatycznymi, w ramach programów takich jak „Czytanie dla planety”. Miasto to w swoich działaniach podkreśla, że książki zachęcają do debaty i dyskusji na temat problemów środowiskowych i wiedzy naukowej, koncentrując się na młodych ludziach, których te zmiany najbardziej dotyczą. Strasburg został także doceniony za swoje dziedzictwo literackie i zorganizowane działania promujące wiele dyscyplin artystycznych, od muzyki – po teatr i ilustrację. Miasto ma duże doświadczenie w organizacji wydarzeń o charakterze zewnętrznym i na dużą skalę.

Strasburg, jako dwudzieste czwarte miasto noszące ten tytuł od 2001 r., plasuje się po Madrycie (2001), Aleksandrii (2002), New Delhi (2003), Antwerpii (2004), Montrealu (2005), Turynie (2006), Bogocie (2007), Amsterdamie (2008), Bejrucie (2009), Lublanie (2010), Buenos Aires (2011), Erewaniu (2012), Bangkoku (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocławiu (2016), Conakry ( 2017), Atenach (2018), Szardży (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajarze (2022) i Akrze (2023).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Naszym Liceum

Bookcrossing

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich proponujemy Bookcrossing w naszej Bibliotece Szkolnej. Książki nie lubią leżeć więzione na półkach i kurzyć się, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Przynieś książkę, którą już przeczytałeś i leży na półce, 23 kwietnia do Biblioteki Szkolnej. Może ktoś z Twoich kolegów chętnie ją przeczyta, a Ty będziesz mógł skorzystać z książek przyniesionych przez kolegów i koleżanki?

Zapraszamy do zabawy!

Książka na majówkę

Zaproponuj książkę, którą warto przeczytać wypełniając poniższy formularz. Zrecenzuj krótko książkę, która z uwagi na swoje walory zasługuje na to, aby sięgnęła po nią także koleżanka lub kolega.

Za prace, które się wyróżnią, polonista obiecał wystawić dodatkową ocenę!

Uniwersytet Otwarty UW zaprasza...

Uniwersytet Otwarty UW serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu literacko-muzycznym pt. Łąka czytelnicza, które odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. w godz. 18.00–21.00 na terenie Budynku Dydaktycznego UW przy ul. Dobrej 55 w Warszawie.  

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Uniwersytet Otwarty UW stworzył wyjątkową okazję do zaprezentowania twórczości wybitnych polskich i zagranicznych autorów: liryków, epików i dramaturgów. Podczas wydarzenia pragniemy przedstawić Państwu fragmenty utworów literackich prezentowane przez zaproszonych Gości (Pisarzy, Artystów, Przedstawicieli UW). Czytać będą m.in. Artur Barciś, dr Artur Chełstowski, prof. dr hab. Andrzej Dragan, Dorota Landowska, Krystyna Kofta, Natalia Niemen oraz Katarzyna Puzyńska, a także wielu innych znamienitych Gości. 

Część czytelnicza odbędzie się w trzech blokach godzinowych:

  • od 18.00; 

  • od 18.45;

  • od 19.30.

Pomiędzy nimi przewidziana jest krótka przerwa, podczas której możliwa będzie zmiana sali. W trakcie każdego bloku będą Państwo mieli możliwość wysłuchania fragmentów utworów z pięciu kategorii tematycznych: 

  • pierwsza sala: Dramat na łące 

  • druga sala: Fantastyczna łąka 

  • trzecia sala: Zbrodnia na łące

  • czwarta sala: Wyprawa na łąkę

  • piąta sala: Miłość na łące 

Wieczór uświetni występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który jest partnerem wydarzenia.  
Wykona on – premierowo na Uniwersytecie Warszawskim – cykl pieśni na chór i instrumenty na podstawie poematu Bolesława Leśmiana

Łąka

Słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Irina Bogdanovich

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Gang Tango

Dyrygent: Irina Bogdanovich 

Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 

Przy wejściu do budynku od strony ul. Browarnej ustawione zostanie stoisko UOUW, przy którym udostępnimy szczegółowy program wydarzenia (zostanie on również zamieszczony na naszej stronie internetowej).

Uwaga! W poszczególnych salach liczba miejsc jest ograniczona (ok. 30–50 osób w sali). Nie jest możliwa rezerwacja miejsc.